Kategorie: Wszystkie | Ciekawostki | Film | Kultura | Literatura | Muzyka | Polityka | Sport | Wydarzenia
RSS
piątek, 18 kwietnia 2008
Samorozwiązanie parlamentu - nowe wybory wkrótce...

Parlament Macedonii podjął w nocy z piątku na sobotę decyzję o samorozwiązaniu, torując drogę do nowych wyborów, które najprawdopodobniej odbędą się za kilka tygodni.

Decyzja parlamentu kończy wielomiesięczny okres stagnacji politycznej, ale zarazem wprowadza na razie jeszcze większą niepewność polityczną w położonej w sercu Bałkanów republice. Jest ona bezpośrednim następstwem porażki rządu, poniesionej na ostatnim szczycie NATO, przed ponad tygodniem w Bukareszcie, gdzie zablokowana została droga Macedonii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

16:26, macedonisci , Polityka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 29 lutego 2008
Muzyczna przechadzka przez Macedonię
Nowy projekt muzyka z rockowej grupy Archangel Dimitra Dimovskiego zakłada wydanie płyty Macedońskie róże (Makedonski rozi), na której znajdzie się 15 utworów zaśpiewanych przez Andrijanę Janevską. Są to komopozycje często dobrze znane, pochodzące ze skarbca macedońskiej muzyki ludowej. Dimovski nie chciał nadać im nowoczesnego brzmienia, linia melodyczna ma być zachowana. Celem płyty, jest odwiedzenie różnych zakątków Macedonii, jej miast, przyjrzenie się jej historii i przysłuchanie się różnym historiom miłosnym. Wszystkie pieśni, w których znaleźć można min. Biljana platno belesze, Eleno kierko Eleno, Oj Vardare makedonski mają tworzyć jedną spójną całość odtwarzającą amosferę Macedonii.
15:23, macedonisci , Muzyka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 lutego 2008
Tamara, Vrčak i Adrijan jadą na Eurowizję!

Tamara wspólnie z Vrčakiem i Adrijanem zwyciężyli w corocznych preselekcjach zdobywając najwyższą ilość punków zarówno od jury jaki i od publiczności. To oni z piosenką „Vo imeto na ljubovta” będą reprezentować Macedonię w konkursie Eurowizji, który odbędzie się w maju w Belgradzie.

 

15:20, macedonisci , Muzyka
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 lutego 2008
Wielki koncert z okazji 60-lecia Macedońskiej Radio-Telewizji

Tamara Todevska, Verica Pandilovska, Violeta Tomovska, Elena Risteska, Sintezis wezmą udział w muzycznej produkcji MRTV (Macedońska Radio-Telewizja), która w tym roku obchodzi 60-lecie. Koncert odbędzie się 27 lutego. Gwiazdom muzyki towarzyszyć będzie między innymi orkiestra Big Band i Orkiestra Narodowa. Imprezę poprowadzą Jasmina Mitreva i Ognen Janevski. Wstęp wolny.

 

[vecer.com.mk]

23:12, macedonisci , Muzyka
Link Dodaj komentarz »
sobota, 09 lutego 2008
Macedonia - Serbia 1:1

Skromnym remisem zakończyło się starcie bałkańskich sąsiadów zza miedzy. Kibice zebrani na Gradskim w Skopje obejrzeli niezbyt porywające spotkanie. W pierwszej połowie to Serbowie dyktowali warunki - udokumentowali to bramką Danko Lazovića na krótko przed przerwą. Po zmianie stron inicjatywę przejęli Macedończycy. Wyrównanie padło w 58 min. po dośrodkowaniu Vlade Lazarevskiego i skutecznym uderzeniu Nikolce Noveskiego.[Balkan-Football.com]

01:07, macedonisci , Sport
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 lutego 2008
Wieczór Toše na Beoviziji
Długo oczekiwany koncert ku czci Toše Proeskiego odbędzie się w ramach tegorocznej Beoviziji. Festiwal wyłania przedstawiciela Serbii na Eurowizji (przed rozpadem federacji Serbii i Czarnogóry wybierał finalistów do festiwalu Evropesma, dopiero wygranie tego ostatniego dawało przepustkę do reprezentacji kraju na ogólnoeuropejskim forum. Toše Proeski był pierwszym, który ten festiwal wygrał z piosenką Čija si (zajmując ostatecznie 14 miejsce). Tegoroczny dwudniowy festiwal (19 i 20 luty) będzie podzielony na zwyczajowy kokurs piosenki i wieczór utworów Toše w wykonaniu największych gwiazd muzyki Bałkanów. Swój udział zapowiedzieli między innymi - Željko Joksimović, Esma Radyepova i Antonija Šolja.
23:04, macedonisci , Muzyka
Link Komentarze (3) »
niedziela, 03 lutego 2008
Forbes poleca Macedonię!
Na stronie internetowej www.forbes.com pojawił się artykuł o najbardziej malowniczych drogach Europy. Autor przewodników Lonely Planet Chris Deliso polecił czytelnikom magazynu przejażdzkę na trasie z Ohrydu nad jezioro prespańskie prowadzące przez Narodowy Park Galičica. Z wąskich i wietrznych dróg roztacza się piękny widok na oba jeziora.
17:35, macedonisci , Ciekawostki
Link Komentarze (2) »
wtorek, 22 stycznia 2008
Nowe podręczniki do nauki historii w szkołach średnich
Czteroczęściowa seria podręczników obejmuje okres od panowania Imperium Osmańskiego do II wojny światowej. Nowością jest to, że nie przedstawiają historii wybranych państw bałkańskich, tylko całego terenu południowo-wschodniej Europy. W książkach przedstawione są liczne fotografie, dokumenty, wycinki prasowe, które mają być punktem wyjścia do samodzielnego myślenia młodzieży i wyciągania wniosków dotyczących wspólnej historii ale także przyszłości. Podręczniki według redaktor projektu Kristiny Kuluri, mają wypełnić lukę, jaką zostawiły wcześniejsze wydawnictwa skoncentrowane jedynie na historii wybranego narodu. Teraz, uczniowie mają mieć oprócz lokalnego także globalne spojrzenie na historię i rozwój swojego regionu. Podręczniki zostały przetłumaczone na macedoński, albański, grecki, serbski, chorwacki, bośniacki i angielski. W przygotowaniu są wydania japońskie i tureckie.
[dnevnik] 
 
1 , 2 , 3